HarmonyOS

Posted on by

HarmonyOS Nedir?

Huawei’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı işletim sistemi Harmony OS, akıllı telefondan tablete, kol saatlerinden arabalara ve akıllı ev aletlerine kadar her yerde kullanılacak olan işletim sistemidir. Huawei hala Google’a tam manasıyla rest çekmese de Android’in yerini almak istiyor. 

Asıl amaç Android’e rakip olmak değil ancak olabilecek bir olumsuzluk da Android kullanılan cihazlarında da mağdur olmamak için çıkarıldı. Hemde yakın zamanda Google’ın çıkaracağı yeni işletim sistemi Fuchsia ya rakip olmak.

Dünyadaki tüm teknoloji firmaları son yıllarda akıllı telefonlardan ziyade IoT üzerine yoğunlaşmış ve insanlar tarafından çok çabuk kabul görmüştür. Harmony OS işletim sistemini üreten Huawei iOT teknolojisine %100 entegre olmayı ve bu alanda vazgeçilmez olmayı planlıyor.

Peki bu Harmony OS sadece Huawei marka cihazlar mı kullanacak. Harmony OS işletim sisteminin özelliklerine geçmeden bu konuya da değinelim. Şu anda yeni çıkan Huawei ve Honor marka telefon tablet ve akıllı saatlerde Harmony OS işletim sistemi kullanılmaktadır. Geçtiğimiz aylarda HDC (Huawei Developer Conferance) 2020 etkinliğinde Harmony OS 2.0 duyuruldu. Ayrıca Huawei Tüketici İş Grubu başkanı Richard Yu , açılış konuşmasında Harmony OS için oluşturulan yol haritasını duyurdu.

“Harmony OS , 10 Eylül’den itibaren Akıllı TV’ler , giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128kb – 128mb IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB – 4GB cihazlara açacağız ve Ekim 2021’den sonra da Harmony OS 4GB üstü cihazlar için açılacak” cümlelerini söyledi.

HarmonyOS Bize Neler Sunacak

HarmonyOS Deterministic Latency Engine (Gecikme Engelleme Motoru)  ve yüksek performanslı Inter Process Communication‘a (İşlemler arası iletişim) ev sahipliği yapmaktadır, böylece düşük performans sorununu da tarihe gömecek.

Linux yerine yeni mikro çekirdek tabanlı İşletim Sistemi

Bu özellik sayesinde uygulamaların yanıt gecikme süresini %25.7 oranında azaltan Huawei, ayrıca IPC vmikro çekirdek performansını da hali hazırda piyasada bulunan sistemlerden beş kat daha verimli hale getirdiğini görmekteyiz.

HDC 2019 etkinliği sırasında yetkililer tarafından belirtilenlere göre yeni nesil işletim sistemi, gelişmiş güvenlik ve düşük gecikme özelliğine sahip olan yeni bir mikro çekirdek tasarımına da ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanı sıra, Huawei’nin yeni işletim sisteminin mikro çekirdeğinin tasarımında Güvenilen Yürütme Ortamında güvenirliği yeniden şekillendirmek ve sıfırdan güvenlik için resmi doğrulama yöntemlerine de yer veriliyor. Bu doğrulama yöntemleri ise, doğrudan kaynaktan gelen sistem doğrulunu teyit etmeye yardımcı oluyor.

Bu detayların haricinde Huawei yeni işletim sistemi ile çok cihazlı bir IDE ile karşımıza çıkıyor. Çok cihazlı IDE sayesinde geliştiriciler uygulamalarını bir kereliğine kodlayıp ve bu uygulamaları tüm cihazlara hızlı bir şekilde entegre edebilecekler. Bu da geliştiricilerin birden fazla cihazda çalışan uygulamalarının daha verimli ve daha optimize şekilde çalışacağı anlamına geliyor.

Huawei şirketine göre, yeni işletim sisteminin Android’i baştan aşağıya değiştirebileceğini iddia ediliyor. Ayrıca tüm Android uygulamalarına da destek sunacak olan işletim sistemi, bununla birlikte ayrıca HTML5 ve Linux tabanlı uygulamalara da destek sunacak.

Root erişimi yok daha çok güvenlik

Android kullanan birçok kişi  roota erişip cihazlarına getirebileceği değişiklikler hakkında bir fikre sahip.

İlginç bir şekilde, HDC 2019’da Huawei, işletim sisteminin cihazlarda root erişimini desteklemeyeceğini duyurdu. Bu, mikro çekirdeğin ve cihazların genel güvenliğini artırmak için yapıldı.

Çok platformlu işletim sistemi

Bu mikro çekirdekler işletim sistemini çalıştırmak için çok daha az miktarda kod içerdiğinden, onu hafifleten mikro çekirdeklere dayanır. Çalıştırmak için çok daha yüksek miktarda kod kullanan Linux çekirdeklerine dayanan Android gibi değil.

Bu, Huawei’nin akıllı telefonlar, akıllı ekranlar, tabletler, bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar, akıllı saatler, akıllı hoparlörler, araba kafa üniteleri ve diğer tüm akıllı cihazlar gibi tüm akıllı cihazlar için olacağını söylediği gibi, onu her tür akıllı cihaz için en iyisi yapar. Hafif özelliği ile her minik akıllı cihaza kurulabilir.

Huawei’ye göre, geliştiricilerin bir kez kodlayacağı ve her cihazda çalışacağı çapraz platform yeteneklerine sahip olacak. Bu nedenle, geliştirilen bir uygulama, Harmony OS’nin kurulu olduğu diğer tüm cihazlarda çalışacaktır.

Geliştiricinin uygulamayı hemen hemen her ekran için hazırladığı Android gibi değil. yani mobil ekran için yapılan bir uygulama tablet veya akıllı saatte çalışmayabilir.

Harmony OS ile akıllı telefonunuzda en iyi arkadaşınızla görüntülü görüşme yapıyorsanız ve bunun kamerası, ekranı ve Harmony OS yüklü akıllı TV’nizde olmasını istiyorsanız, NFC üzerinden akıllı TV’nize aktarabilir.

Uygulamalarınızı Harmony OS yüklü bir cihazdan diğerine çalıştırabilir ve video oyunları, filmler vb. Cihazlar arasında neredeyse her şeyi paylaşabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodu

Huawei’nin yeni işletim sisteminin aynı zamanda açık kaynak yapılı bir işletim sistemi de olduğunu belirtelim. Bu kısımda uygulama geliştirme sürecinde ARK Compiler’ın kullanılacağı işletim sistemi Java, Javascript, C ve C++ dillerine destekte sunuyor.

Yetkililer tarafından söylenenlere göre aynı zamanda, geliştirilen yeni işletim sisteminin en düşük özellikli cihazlarda bile performanslı bir şekilde çalışacağına da dikkat çekiliyor.

Yeni Market AppGallery

Akıllı telefon dünyasını ele geçirmek isteyen uygulama dünyasını genişletir, geliştiricilere destek verir. Google ve Apple, uygulama sayısı avantajıyla bunun en güçlü kanıtı oldu. Her telden, ihtiyaç duyacağınız hemen hemen her konuda milyonlarca uygulama hizmetinizde.

Huawei ise geliştiricilerin uygulamalarını HarmonyOS’da yer alan AppGallery’ye taşımaları için elinden geleni yapacak. Teşvik kampanyaları, uçuk gelirler bunlardan ilki olabilir. Ayrıca Android uygulamasını HarmonyOS uyumlu hale getirmek geliştiriciler için çok kolay olduğu için AppGallery kısa sürede Play Store’a yetişebilecek. Şirket geliştiricilerin bunu yapmalarını sağlayacak tüm araçları ve SDK’ları ücretsiz şekilde sundu. 

AppGallery’e Uygulama Yükleme

AppGallery Connect uygulaması aracılığıyla Android SDK yı kolayca yükleyebiliyoruz. Yapmamız gereken SHA-256 ile şifrelenmiş kodu java dosyamızdan alıp AppGallery Connect sitesine yükleyerek singin sertifikasını oluşuturuyoruz. Bu sayede ister apk istersek de .aab dosyamızı yükleyerek uygulamamızı incelemeye gönderebiliyoruz.

Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.
Required fields are marked *